Historia | Chwaliszewo – przy trakcie królewsko-cesarskim

Historia

Nazwa inwestycji nawiązuje do przebiegającej wzdłuż ulicy Chwaliszewo trasy turystycznej „Trakt Królewsko-Cesarski”, łączącej szczególne miejsca w historii Poznania, z postaciami historycznych władców.

Od 2005 roku „Trakt Królewsko-Cesarski” jest programem partnerskim, mającym na celu organizację przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym. Wdrażany przez Urząd Miasta Poznania i stanowi realizację założeń Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004-2013.

Przebieg Traktu wiąże się z historią rozwoju Poznania oraz z jego urbanistyką i architekturą. Biegnie od pierwszej siedziby Piastów, przez miasto średniowieczne, nowożytne, aż do współczesności. Wytyczony ze wschodu na zachód miasta, prowadzi od Kościoła św. Jana Jerozolimskiego na Komandorii, przez Śródkę, Ostrów Tumski, Chwaliszewo, Stary Rynek, Plac Wolności, ul. 27 Grudnia, ul. Fredry i Dąbrowskiego, aż do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i kościoła Św. Floriana, który jest ostatnim punktem zamykającym trakt od strony zachodniej.
Na szlaku znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystyczno-historycznych. Można prześledzić historię miasta, a także skorzystać z bogatej oferty kulturalnej.

  • › Więcej